Skip to main content

Twój kot nagle odmawia zjadania karmy, którą zawsze uwielbiał, a rzuca się na inne przysmaki, na które dotychczas nawet nie spojrzał? Może to być związane z procesem starzenia się! Naukowcy odkryli, z czego to wynika.

Skąd u kotów zmiany preferencji smakowych?

Według badań przeprowadzonych w AFB International przyczyną zmian w preferencjach smakowych starszych kotów są zmiany neurologiczne związane z procesem starzenia się organizmu. To one sprawiają, że zwierzęta słabiej odczuwają smak i zapach pożywienia. To z kolei prowadzi do obniżenia apetytu.

Nasze badania pokazują, że starsze koty często preferują jedzenie o silniejszych zapachach i bogatszych smakach, aby zrekompensować osłabione zmysły – tłumaczy dr Ana Rita Monforte prowadząca projekt badawczy, która jest jednocześnie kierownikiem działu o smaku i danych w AFB International.

To jednak niejedyna zmiana w kocich preferencjach. Co lubią jeść starsze koty, kiedy rezygnują ze znanych sobie pokarmów? Przede wszystkim pożywienie, które jest dostatecznie miękkie i wilgotne. To może być wynikiem problemów z uzębieniem i rozdrabnianiem pokarmu. Kierowniczka badania uważa, że zebrane podczas niego dane mogą być pomocne w stworzeniu celowanych formuł oraz dodatków smakowych dopasowanych do preferencji kotów w każdym wieku i o dowolnym stanie zdrowia.

Zdrowa dieta to podstawa dla starszego kota

To, jak szybko postępuje proces starzenia się u kota, zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest dieta, zarówno ta, która była podawana przez całe życie, jak i ta w wieku senioralnym. Jeśli kot odmawia jedzenia, opiekun całkiem słusznie się martwi, że to objaw choroby. I choć trzeba trzymać rękę na pulsie, to starsze koty często miewają też zmienny apetyt. Jeżeli kot, mimo zmian karmy, nie je dobę albo utracie apetytu towarzyszą inne objawy, konieczna jest pilna wizyta u lekarza weterynarii.

Bibliografia: