Skip to main content

Wielu używa terminów behawiorysta zwierząt i zoopsycholog zamiennie. Jeśli jednak chcesz wykonywać którąś z tych profesji, powinieneś umieć je rozróżnić. Sprawdź, czym się różnią i jakie cechy mają podobne!

Kim jest behawiorysta zwierząt?

W zrozumieniu tego terminu warto zacząć od podstaw. Tymi jest behawioryzm, który stanowi nurt dwudziestowiecznej psychologii. Według niego wszystkie zachowania człowieka lub zwierzęcia są konsekwencją z jednej strony środowiska, a z drugiej historii wzmocnień. W ujęciu zwierzęcym behawioryzm obejmuje analizę zachowania bardziej interdyscyplinarnie, bo poprzez nie tylko biologię i etologię, ale również psychologię. Niemniej jednak behawiorysta zwierząt pracuje konkretnie nad zachowaniami u psa lub kota i ich modyfikacją; proponuje metodologię pracy, opracowując odpowiedni plan i wykorzystując konkretne techniki.

Kim jest zoopsycholog?

Zoopsycholog pracuje nie tylko nad zachowaniem psa czy kota, ale przede wszystkim nad jego relacjami, na przykład z opiekunami. Z tego powodu zwykło się mówić, że o ile behawiorysta pracuje nad zachowaniem psa i kota przy wsparciu opiekunów, o tyle zoopsycholog pracuje z opiekunami nad zachowaniem psa i kota. W pracy zoopsychologa równie ważne jest zrozumienie roli i potrzeb zwierzęcia w danym środowisku i rodzinie. Z tego powodu ma on nie tyle kształtować zachowanie psa czy kota według danego modelu, ale przede wszystkim umożliwić satysfakcjonującą relację między zwierzęciem a człowiekiem, z którym zwierzę mieszka.

Zoopsycholog i behawiorysta zwierząt – czy któryś jest oficjalnym zawodem?

Zawód behawiorysty nie jest obecnie wpisany do klasyfikacji zawodów i specjalności Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z kolei zawód zoopsychologa jest wpisany do klasyfikacji zawodów i specjalności Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod numerem 516407. Co to oznacza w praktyce? Że w wielu przypadkach kursy łączą kompetencje zoopsychologa i behawiorysty, co umożliwia zdobycie kompetencji zawodowych uznawanych na rynku pracy.

Kim lepiej zostać? Behawiorystą zwierzęcym czy zoopsychologiem?

Jeśli chcesz zdobyć tytuł zawodowy, dobrym wyborem będzie kurs na zoopsychologa. Pamiętaj jednak, że im szerszą masz wiedzę, tym skuteczniej możesz działać i pomagać zwierzętom oraz ich opiekunom. Z tego powodu dobrze jest łączyć wiedzę zoopsychologa i behawiorysty poprzez realizację kursów z obu dyscyplin. Zadbaj też o stałe poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności poprzez kursy z mniejszych specjalności. To w połączeniu z praktykowaniem zawodu da Ci nie tylko najlepsze kompetencje, ale i szanse na rynku pracy.

Jeśli chcesz znaleźć pracę zoopsychologa lub behawiorysty, już niebawem wystartuje serwis, który Ci to umożliwi! Śledź nasze artykuły i dowiedz się więcej o tym, jak możesz pracować ze zwierzętami.

Bibliografia